Paylaş
">

ANKET

Partili Cumhurbaşnalığı sistemine geçmek istiyor musunuz ?

Loading ... Loading ...

Reklam Alanı

KPSS

KPSS

Unesco Kalıcı Türkiye Listesi İstanbul’un Tarihi Alanları [1985] Divriği Ulu Camii ve Darüşşifası (Sivas) [1985] Hattuşaş (Boğazköy) – Hitit Başkenti (Çorum) [1986] Nemrut Dağı (Adıyaman – Kahta) [1987] Xanthos-Letoon (Antalya – Muğla) [1988] Safranbolu Şehri (Karabük) [1994] Truva Antik Kenti (Çanakkale) [1998] Edirne Selimiye Camii ve Külliyesi (Edirne) [2011] Çatalhöyük Neolitik Kenti (Konya) [2012] Bergama Çok Katmanlı Kültürel Peyzaj Alanı (İzmir) [2014] Bursa ve Cumalıkızık: Osmanlı […]

03 Temmuz 2014 Perşembe - 3842 kez okunmuş
Facebook 0 Twitter 0
kültürel olarak;
 
hem kültürel, hem doğal miras olarak listeye alınmıştır.

Ortadoğu ve Batı arasında petrol enerji nakil hatlarının ortasında bulunan Türkiye jeopolitik konumunun getirdiği avantajların yanında diğer ülke çıkarlarına bağlı olarak bazı sıkıntıları da göğüslüyor.

Dünya ortalamasına göre doğalgazdan enerji üretme oranı ülkemizde yüzde 45′lerde bulunuyor. Bu da sürekli doğalgaza ihtiyaç duymamızı gerektiriyor. Fakat mevcut doğalgaz ihtiyacımızın %60′ı Rusya tarafından karşılanıyor. Tek bir ülkeye bu ölçüde bağlı kalmak güvenli bir enerji politikası için sakıncalı görülürken Türkiye’nin bunu engellemek için yaptığı çabalar da çeşitli nedenlerle havada kalıyor.
Rus bağımlılığından kurtulmaya çalışan Türkiye İran’la yapılan doğalgaz anlaşmasını ABD muhalefeti nedeniyle hayata sokamıyor. Yine Türkiye Rusya Arasında oluşturulmak istene boru hattı Rusya’nın hamleleriyle daha yeni açılmışken tehlikeye girmiş durumda.

Petrolün 120 dolara ulaştığı günümüzde ABD, AB ve Rusya enerji ihtiyacını güvenli yollarla Ortadoğu üzerinden temin etmek istiyor. Fakat bu cephelerin çıkarlarının birbirleriyle uyuşmaması Türkiye’yi bir denge politikası gütmeye zorlarken verilen bazı kritik kararların bu hassas dengeyi bozmayacak özellikte olmasına neden oluyor. Örneğin Türkiye’nin Mavi Akım bağımlılığından kurtulmak amacıyla Türkmenistan ve Kazakistan gazını Yunanistan’a kadar taşımak istemesinin ardından Rusya bu üç ülkeyle de oldukça cazip anlaşmalar imzalamış, Türkiye bu durum karşısında izleyici olmaktan öteye geçememişti.

  

Türkiye’deki Petrol ve Doğalgaz Boru Hatları

Rusya – Mavi Akım:
Gaz gelişi bakımından sıkıntı bulunmamasının yanında en pahalı doğalgazı aldığımız hat. hatla alınan doğalgazın en olumsuz yanı Mavi Akımla gelen gazı satma hakkımızın bulunmaması. Şu anda yaklaşık doğalgaz maliyeti 300 dolar olmasına karşın Nabucco projesinin gerçekleşmesinin ardından Rusya’nın fiyatı 360 dolara çıkarılacağı belirtiliyor. 
Rusya – Batı Hattı:
Ukrayna üzerinden gelen doğalgaz boru hattında kış aylarında kesintiler yaşanıyor. Kiev’in dilediği zaman hattan ücret dahilinde gaz alma yetkisinin olması soğuk havalarda Türkiye’yi zor durumda bırakıyor.
İran – Türkiye Hattı:
2001 yılından bu yana sorunlu olarak çalışan boru hattı için Türkiye Uluslararası tahkime bile gitti. Yıllık 15 milyar metreküp transfer beklenen hattın ortalama nakliyesi 4 milyar metreküplerde seyrediyor.
İran – Türkiye Pars Doğalgaz Hattı:
ABD’nin muhalefetinde olan hat İran’daki Pars 22, 23, 24 sahalarının gazını Türkiye’ye taşımayı hedefliyor. Boru hattının çalışması için ülkemizin 12 milyar dolar civarında bir yatırımı Pars sahasına yapması gerekiyor.
Baku – Tiflis – Ceyhan Ham Petrol Hattı:
2006′da tam kapasite çalışmaya başlayan hatta ham petrol taşınıyor. 1760 kilometre uzunluğundaki boru hattı 4 milyar dolara mal oldu. Türkiye’nin gerçekleştirdiği en başarılı boru hattı olarak kabul ediliyor.
Kerkük – Yumurtalık Petrol Boru Hattı:
Irak savaşından sonra sık sık kesintiler yaşanan hattın güvenliği tam olarak sağlanamadığı için sabote edilmesi en kolay hatlardan biri olarak kabul ediliyor ve Tam kapasite çalıştırılamıyor.
Azerbaycan – Türkiye – Yunanistan Şah Denizi Hattı:
2008 Şubatta açılan boru hattıyla Azeri gazı Yunanistan’a kadar taşınıyor. Türkiye bu gazı Mavi Akımda olanın aksine satma yetkisine sahip. ABD ve Avrupa tarafından desteklenen hat Rusya tarafından engellenmek istiyor. Rusya projeyi engellemek amacıyla Yunanistan’a çok ucuza gaz satmayı planlıyor.
Hazar Geçişli Boru Hattı:
Türkmen ve Kazak doğalgazının önce Yunanistan sonra da tüm Avrupa’ya ulaşması bekleniyordu. Fakat Rusya’nın Kazakistan ve Azerbaycan’la anlaşması projenin durmasına neden oldu.
Mısır Doğalgazı:
Mısırdan başlayan hattın önce Ürdün’e, sonra Suriye ve en sonunda Türkiye’ye ulaşması bekleniyor. Şu anda Suriye’ye kadar gelen hattın Türkiye’ye ulaşması için yeni bir ihale yapılması gerekiyor. Yıllık 4 Milyar metreküp gaz taşıması planlanan hatta ABD, Rusya ve İsrail sıcak bakmıyor.

 

 

Flag of Turkey.svg Türkiye’nin sınır kapıları
Bulgaristan Bulgaristan
Yunanistan Yunanistan
Suriye Suriye
Irak Irak
İran İran
Esendere (Hakkâri· Kapıköy (Van· Gürbulak (Ağrı· Borualan (Iğdır(kapalı)
Nahçıvan (AzerbaycanAzerbaycan
Ermenistan Ermenistan
Akyaka (Kars(kapalı)Alican (Iğdır(kapalı)
Gürcistan Gürcistan

16-Projeler

1-) Nabucco Projesi

Türkiye’den başlayacak olan 3,300km’lik bir boru hattının inşasına 2010’da başlanacağı duyurulmuştur. Proje 2002 yılında BOTAŞ (Türkiye) tarafından başlatılmıştır. Türkiye’den çıktıktan sonra terminal ülke Avusturya’ya kadar sırasıyla Bulgaristan, Romanya ve Macaristan’dan geçecek doğalgaz projesidir. 7 Haziran’da yapılan CICA toplantısıyla projeye Azerbaycan’da imza atmıştır.

2-) Güney Akımı Projesi

Rusya’nın Nabucco projesine alternatif olarak hazırladığı Güney Akımı hattının imzaları Soçi’de (Rusya) atıldı. Rus projesi, Kafkas doğal gazının Karadeniz altından Balkanlar’a oradan da Avrupa’ya sevkini öngörüyor. Bulgaristan’da ikiye ayrılacak olan hattın biri Yunanistan’a, diğeri ise Sırbistan, Macaristan, Avusturya ve İtalya’ya doğal gaz taşıyacak.

3-) Bakü-Tiflis-Kars Demir Yolu Projesi

Bakü-Tiflis-Kars demir yolu hattı, planı yapılmış ve uzun yıllardan bu yana gündemde bulunan demir-yolu projesidir. Demir İpek Yolu olarak adlandırılmaktadır. Demiryolu hattı Azerbaycan’ın başkenti Bakü şehrinden Gürcistan’ın Tiflis ve Ahılkelek şehirlerinden geçerek Türkiye Kars şehrine gidecektir.

Bu demiryolu hattı Azerbaycan’la Türkiye’yi birleştirmeyi amaçlamaktadır. Demiryolunun 76 km.si Türkiye’den 29 km.si Gürcistan’dan, 80 km.si ise Azerbaycan’dan geçecektir.

4-) YÜKSEK HIZLI TREN

Türkiye’nin kırk yıllık hayali hızlı treni 2007 yılında hayata geçiren Yıldırım ulaşıma yeni bir soluk kazandırmış oldu. Yıldırım, 2023′de Anadolu’nun birçok şehrine ‘ hızlı’ ulaşım planladı ve hedef olarak Cumhuriyet’in yüzüncü yılında 9 bin 978 kilometre hızlı tren hattı inşa ettirmek istedi. Şu anda Türkiye’nin birçok ilinde hızlı tren seferleri yapılırken birçok ilinde çalışmaları devam ediyor. Bu proje sayesinde Türkiye gelişmiş ülkelerin 30 yılda kat ettiği mesafeyi 6 yılda kat etmiş oldu.

5-) MARMARAY

Demiryolundaki en önemli proje olarak görülen ve ‘asrın projesi’ olarak nitelendirilen Marmaray, Binali Yıldırım döneminde çalışmalarına başlanarak hayata geçirildi. İstanbul’un toplu taşıma sorununa büyük ölçüde çözüm getiren Marmaray, raylı sistemin de omurgasını oluşturuyor. Marmaray ile birlikte İstanbul’daki raylı sistem ile toplu taşıma oranı yüzde 12′lerden yüzde 28′lere çıktı. Tarihi İpek Yolunu modern bir şekilde deniz altından birleştiren Marmaray, Asya ile Avrupa arasındaki geçiş süresini 4 dakikaya düşürdü.

6-) AVRASYA TÜP GEÇİT PROJESİ

“Marmaray’ın Kardeşi” olarak nitelendirilen Avrasya Karayolu Tüp Geçit Projesi’nin çalışmaları da devam ediyor. Proje, eski İstanbul’un Avrupa ve Asya kıtası arasındaki yerleşim yerlerini en kısa mesafede birleştirecek. Dünyada deniz altında en derinden geçen karayolu projesi olarak. 2011 yılında temeli atılan bu proje 2015 yılında tamamlanacak. Tünelin hizmete girmesiyle birlikte bu geçişi kullanan vatandaşlar internet ve telefonu da kesintisiz olarak kullanacak.

7-) ÜÇÜNCÜ HAVALİMANI

Türkiye’yi havacılık sektöründe küresel bir oyuncu haline getirecek olan üçüncü havalimanı için Türkiye kolları sıvadı. Projenin inşa süreci başlatılırken, üçüncü havalimanının hayata geçmesiyle birlikte 150 milyon kapasiteli, birbirinden bağımsız 6 pist ile dünyanın en büyük havalimanlarından bir tanesi yapılmış olacak. Türkiye üçüncü havalimanı ile birlikte 2023 havacılık hedeflerine ulaşmada önemli bir kilometre taşını geride bırakmış olacak ve 22 milyar EURO’luk bir maliyetle ihale edilen havalimanı, kamuya 100 milyar TL’lik kaynak sağlanacak. 2016 sonunda hayata geçecek olan üçüncü havalimanı, Türk Hava Yolları’nın da dünyanın en büyük havayolu şirketi olmasını sağlayacak.

8-)  Kanal İstanbul
Başbakan Erdoğan’ın ‘Çılgın proje’si olan Kanal İstanbul, Karadeniz ve Marmara’yı ikinci kez birleştirecek. Projenin çalışmalarına başlanırken, İstanbul Boğazı’nın gemi trafiği derahatlayacak. Kanal İstanbul yaklaşık 45 kilometre uzunluğa sahip olacak ve Kanal İstanbul’ukullanan yük gemilerinden ücret alınması durumunda hazineye ciddi bir gelir sağlanmış olacak.

9-) ÜÇÜNCÜ KÖPRÜ

İstanbul’un üçüncü köprüsü olacak olan Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nün yapım çalışmaları tüm hızıyla devam ederken, 59 metre ile dünyanın en geniş köprüsü olacak. Yavuz Sultan Selim Köprüsü ayrıca 1408 metre ile üzerinde raylı sistem bulunan en uzun asma köprü olma özelliğini de taşıyor. Üçüncü köprünün en önemli özellikleri ise; ticari karayolu trafiğini üzerine alacak olması, demiryolu ile Asya-Avrupa transit taşımacılığını sağlayacak olması ve büyüyen İstanbul’un dış çevre yolu ihtiyacını karşılayacak olması.

10-) İZMİT-GEBZE KÖPRÜ PROJESİ

Gebze-İzmir Otoyolu projesi kapsamında yapımı devam eden dünyanın en büyük ikinci asma köprüsü olma özelliğini taşıyan İzmit-Gebze Köprü inşaatının yapım çalışmaları devam ediyor. Çalışmaların 2015 sonunda tamamlanarak köprünün hizmete girmesi bekleniyor.

11-) GÖKTÜRK-2

Türkiye Yıldırım döneminde çalışmaları tamamlayarak Göktürk-2 uydusunu 2012 yılında Çin’den uzaya gönderdi. Göktürk-2, Türkiye’nin Cumhuriyet tarihi boyunca keşif amaçlı olarak ürettiği ilk uydu. 2003 yılında kapsama alanı sadece Türkiye’den oluşurken, bugün Avrupa tümüyle kapsama alanında. Ayrıca kısmen Asya ve Afrika da yine Türkiye’nin kapsama alanları içinde. 2023 hedefi ise küresel kapsama alanı.

12-) GAP (Güneydoğu Anadolu Projesi)

Uygulanmakta olan sadece GAP Projesi bulunmaktadır. Güneydoğu Anadolu Projesinde Adıyaman, Batman, Şanlıurfa, Diyarbakır, Gaziantep, Kilis, Mardin, Siirt ve Şırnak yer almaktadır. Diğer projelerin fizibilite çalışmaları bitmiş fakat uygulanmaya başlanmamıştır.

GAP, ülkemizin güneydoğusunda yer alan Adıyaman, Batman, Şanlıurfa, Diyarbakır, Gaziantep, Kilis, Mardin, Siirt ve Şırnak illerini kapsamaktadır.

GAP’ın temel hedefi, bölgenin gelir düzeyini ve hayat standartını yükselterek kırsal alanlardaki verimliliği ve istihdamı artırmaktır.

Proje; sulama, elektrik, enerji, tarım, kırsal ve kentsel altyapı, ormancılık, eğitim ve sağlık gibi alanları kapsamaktadır.

Proje kapsamında; 22 baraj, 19 hidroelektrik santralinin inşası 1.7 milyon hektar alanın sulu tarıma kavuşturulması planlanmaktadır.

GAP sulama yatırımlarının fiziki gerçekleşme oranı 2005 yılı sonu itibariyle %13.7′dir. 1995 yılından itibaren sulamanın başladığı Şanlıurfa-Harran Ovası’nda sulama başlamadan önce kişi başına düşen katma değer 596 dolar iken, 2004 yılında bu değer 1.135 dolar olarak gerçekleşmiştir.

Bu projenin tamamlanmasıyla birlikte bölge de PASPAS-M (Pirinç, ayçiçeği, soya, pamuk, mısır) üretim alanları artacak, buğday ekim alanları azalacak ancak antep fıstığı ekim alanları değişmeyecektir.

13-) Doğu Anadolu Projesi (DAP)

Doğu Anadolu bölgesindeki Gümüşhane, Erzincan, Malatya, Elazığ, Tunceli, Bayburt, Bingöl, Erzurum, Muş, Bitlis, Van, Hakkari, Ağrı Iğdır, Kars ve Ardahan illerini kapsamaktadır. Bu proje ile sosyal, kültürel ve ekonomik açıdan iller gelişmişlik gösterecektir.

14-) Zonguldak, Bartın, Karabük (ZKÜ) Projesi

Zonguldak, Bartın, Karabük illerini kapsayan, demir-çelik ve kömür işletmeleri kapsayan yatırım alanlarını özel sektöre açmaktır. Böylece bölge ekonomik açıdan biraz daha rahatlığa kavuşacaktır.

15-) Doğu Karadeniz Projesi (DOKAP)

Artvin, Bayburt, Giresun, Gümüşhane, Ordu, Rize ve Trabzon illerinde ekonomik açıdan biraz daha refah düzeyinin artırılması amaçlanmıştır. Ulaşım ve iletişim hizmetleri güçlendirilmesi amaçlanmış ve bu amaçla bir çok çalışma yapılmıştır.

16-) Yeşilırmak Havzası Gelişim Projesi

Yeşilırmak Havzası Gelişim Projesi Çorum, Amasya, Samsun, Tokat illerini kapsamaktadır. Projede, Ulaşım, iletişim, enerji altyapısı, tarım ve sanayi entegrasyonu sağlanmaya çalışılmıştır.

17-) KKTC’ ye Su temin Projesi 

80 km uzunluğundaki borularla KKTC’ye sulama ve içmesuyu aktarılmasını sağlayacak barış suyu projesi “KKTC İçmesuyu Temini Projesi” hızla devam etmektedir.

 

Bir ada ülkesi olması ve kısıtlı doğal kaynakları sebebiyle KKTC’nin kalkınmasına, Türkiye’den içme, kullanma ve sulama suyu götürülmesi, önemli ölçüde katkı sağlayacaktır. KKTC Su Temin Projesi ile Anamur-Dragon Çayı üzerinde inşa edilecek Alaköprü Barajı’ndan sabit debi esasına göre alınacak yıllık 75 milyon m3su, KKTC’ye isale edilecektir. 106 km uzunluğundaki hat ile KKTC’ye isale edilecek yıllık 75 milyon m3 suyun 37,76 milyon m3’ü ( % 50,3) içme-kullanma suyuna ve 37,24 milyon m3’ü fake celebrity porn ( % 49,7) sulama suyuna tahsis edilmiştir.

Projenin gerçekleşmesi ile, halen yeraltı ve yüzeysel su kaynaklarının kısıtlı olması sebebiyle su sıkıntısı çekilen KKTC’ye içme, kullanma ve sulama suyu temin edilerek 50 yıllık bir perspektifte içme-kullanma suyu ihtiyacı karşılanacak ve adanın en büyük ovalarından biri olan ancak kuraklıktan verimli kullanılamayan Meserya Ovası’nda 4 824 ha’lık bir alanda yapılacak sulu tarım ile yüksek gelir artışları sağlanacaktır.

KKTC Su Temin Projesi kapsamında;

Dünya’da ilk kez uygulanacak deniz boru hattı ile adaya su sağlayacak KKTC Su Temini Projesi çerçevesinde 2 adet baraj, toplam 107 km boru hattı ile 2 adet terfi merkezi inşa edilecektir.

Comments

comments

One Response to “KPSS”

  1. Uzman kadro, son teknoloji genetik labaratuvarı, tam donanımlı tüp bebek ünitesi Kıbrıs’ta tek olan hastanemiz tüp bebek tedavilerinde yüksek başarı elde etmiş birçok aileyi bebek sahibi yapmanın gururunu ve mutluluğunu yaşamaktayız. Hastanemiz uluslararası düzeyde hizmet vermekte, Asya ve Avrupa ülkelerinden gelen birçok çifte umut ışığı olmaktadır.Hi, this is a comment.
    To delete a comment, just log in and view the post’s comments. There you will have the option to edit or delete them.

Leave a Reply

Bu sitedeki tariflerin izinsiz kopyalanması yasaktır.
iPortal Kodlayan: Özer Gül